Flisacy

Ulanów przez cztery wieki był niekwestionowaną stolicą polskiego flisactwa. Miasto założono w widłach Sanu i Tanwi w 1616 roku i od początku stało się i portem rzecznym i początkiem spływów flisackich. Właśnie stąd drewno i zboża ruszało drogą wodną aż do Gdańska.  Z czasem Ulanów tak rozwinął tę branżę, że zaczęto go zwać "Małym Gdańskiem" Ulanowscy flisacy byli obecni nie tylko na Sanie i Wiśle, ale na wielu innych rzekach. Prowadzili nawet własną szkołę dla adeptów tego nawodnego fachu. W XIX wieku znaczenie drogi wodnej zmalało za sprawą rozwoju kolejnictwa, ale jeszcze przed wojną retmani i flisacy ruszali w rejsy.

Dzisiaj tradycje flisackie pielęgnowane są przez sporą część mieszkańców miasteczka, a zwłaszcza przez członków Bractwa Miłośników Ziemi Ulanowskiej pod wezwaniem Św. Barbary, powstałego 8 września 1991 roku. Bractwo stoi na gruncie historycznych tradycji flisackich miasta Ulanowa.

Za główny cel swojej działalności, przyjęto kultywowanie flisackich tradycji Ulanowa oraz rozwój kulturalny i turystyczny ziemi Ulanowskiej. Pragnie rozbudzić wśród członków i sympatyków umiłowanie ziemi Ulanowskiej. Już w 1993 roku został zorganizowany po raz pierwszy od 1939 roku spływ tratwiany z Ulanowa do Gdańska o nazwie Flis - Szlakiem Praojców: (724 km w 26 dni). Następnie flis na tej samej trasie odbył się w 1996 i w 1997 roku. W sumie od 1993 roku do 2008 roku Bractwo brało udział w 23 spływach flisackich tratwą po różnych rzekach Polski - Sanem, Wisłą, Odrą, Wartą łącznie przepływając ok. 9000 km.

Obecnie te chlubne tradycje są inspiracją do organizowania corocznych Ogólnopolskich Dni Flisactwa, a tutejsi flisacy organizują spławy tratwami po rzekach całej Polski i nie tylko.

KONTAKT

Bractwo Miłośników Ziemi Ulanowskiej
Ul. Rynek 5
37-410 Ulanów
Tel. +48 608667775
Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

LGD Nisko

Ekomuzeum

Ekomuzeum w Widłach Wisły i Sanu


Kultura lokalna


Licznik odwiedzin

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDzisiaj92
mod_vvisit_counterWczoraj112
mod_vvisit_counterW tym tygodniu204
mod_vvisit_counterW ubiegłym tygodniu946
mod_vvisit_counterUnikalnych odwiedzin2968994

2021-04-13 18:05

Kwatery Agroturystyczne

Baza adresowa kwater agroturystycznych z terenu powiatu niżańskiego.

Hotele i pensjonaty

Hotele, pokoje, pensjonaty oraz domy wczasowe na terenie powiatu niżańskiego.

Restauracje i puby

Restauracje, puby, kawiarnie oraz lokale gastronomiczne w powiecie niżańskim.

Panel logowania